Encyklopédia nosičov

Pokiaľ ste sa rozhodli, že chcete svoje dieťatko nosiť v ergonomickom nosiči, ale neviete sa rozhodnúť aký si vybrať, je tu pre vás Škola nosenia. 

Pre lepší prehľad o veľkostiach a dostupnosti ergonomických nosičov, sme pre vás vytvorili encyklopédiu ergonomických nosičov. V zozname nájdete nosiče, ktoré môžeme odporučiť ako ergonomické a ktoré sú vhodné pre pohodlie a bezpečnosť bábätka ale aj nosiacej osoby.

Veľkostné rozpätie použitia jednotlivých nosičov je predovšetkým odporúčanie, nakoľko sa bábätká (aj keď sú v rovnakom veku) líšia konfekčnou veľkosťou, dĺžkou trupu, dĺžkou končatín a predovšetkým stehenných kostí (čo je dôležité pre správny výber veľkosti nosiča). Rovnako aj maminky a oteckovia majú rôznu výšku a postavu, preto určite odporúčame pred kúpou vyskúšať rôzne nosiče (rôzne značky, veľkosti a typy ramenných popruhov a bedrového pásu).

Naše poradkyne Školy nosenia vám rady poradia a pomôžu pri skúšaní a výbere vhodného nosiča. Obrátiť sa môžete na regionálne nosiace skupiny, kde sa organizujú tzv. podporky (podporné stretnutia nosiacich rodičov), kde sa často skúšajú rôzne značky nosičov.

V encyklopédii nájdete nosiče, ktoré sú dostupné na slovenskom a českom trhu.

O porovnaní ergonomického nosiča a klokanky, sa dočítate aj v našom článku. 


STE VÝROBCA NOSIČOV a chceli by ste svoje nosiče zaradiť do encyklopédie? Vyplňte nám prosím formulár.


Nosiče vhodné pre predčasniatka a novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou - pod 3,5kg.

Na zozname ešte pracujeme.

Novorodenecké nosiče vhodné od konfekčnej veľkosti bábätka 56 a váhy nad 3,5kg.

CLASSIC - Ergonomické nosiče vhodné od konfekčnej veľkosti bábätka 62-68. 

TODDLER - Ergonomické nosiče vhodné od konfekčnej veľkosti dieťatka 80-86.PRESCHOOL - Ergonomické nosiče vhodné od konfekčnej veľkosti dieťatka 92.

Onbuhimo - ergonomické nosiče bez bedrového pásu, vhodné aj pre tehotné a na nosenie na chrbte.

TWINS - Ergonomické nosiče vhodné na nosenie dvojičiek

Ste výrobca ergonomických nosičov a chcete svoje nosiče zaradiť od encyklopédie nosičov? Vyplňte nám prosím formulár. Budeme vás kontaktovať

Informácie k encyklopédii nosičov 

Výrobca: Názov značky, aktívny link na webovú stránku výrobcu.

Typ nosiča: Určuje od akej veľkosti/váhy je nosič vhodné používať

Názov: Presný názov konkrétneho nosiča, pod ktorým ho nájdete aj u výrobcu

Rozsah použiteľnosti - odporúčanie výrobcu: Odporúčanie výrobcu, tu platí vyššie spomenuté - nosiče odporúčame pred kúpu vyskúšať.

Typ bedrového pásu: mäkký, polomäkký ale pevný/tvrdý bedrový pás - pre mamičky po pôrode je mäkký bedrový pás príjemný na bruško, dobre sa prispôsobuje nastaveniu medzi nožičkami, ktoré často umožňuje stiahnuť nosiť až na 13cm, čo je priemerný rozmer od kolienka po kolienko u novorodenca. Pevnejší bedrový pás poskytuje vyššiu nosnosť nosiča, nakoľko lepšie rozkladá váhu dieťatka.

Typ ramenných popruhov: klasické/rovné alebo krížené popruhy, tu záleží od preferencií nosiacej osoby, jej pohodlia pri nosení a zručnosti pri zapínaní popruhov - odporúčame vyskúšať pre porovnanie oba typy.

Typ hrudnej spony: magnetická alebo klasická spona, opäť je to o preferenciách nosiacej osoby, niektorí výrobcovia ponúkajú obe možnosti na výber.

Materiál/zloženie: informácie o zložení konkrétnych dizajnov nájdete u výrobcu. Väčšinou sa nosiče šijú zo 100% šatkoviny, no v ponuke sú aj prímesové, napr. ľan, konope, tencel, ... informácie získate priamo u výrobcu.