Poďme spolu nosiť

Nosenie detí je staré ako ľudstvo samo. Nie je to novodobý výmysel. Pre našich predkov, to bola nevyhnutnosť pre prežitie. Bolo nemysliteľné, aby dieťatko ostalo niekde samostatne položené, pretože mu takmer neustále hrozilo nebezpečenstvo. A toto nastavenie ostalo hlboko v podvedomí aj dnešných bábätiek. 

Rodia sa nedostatočne vyvinuté, takže sú úplne odkázané na našu starostlivosť a kontakt s matkou. Ich nevyvinutý mozog nedokáže samostatne regulovať základné fyziologické potreby ako je termoregulácia, spánok, trávenie, dýchanie, tep, tlak krvy. Nedokáže sa samo nakŕmiť, prezliecť sa, uspať, zabezpečiť si ochranu. 

Na zabezpečenie svojich potrieb, potrebuje byť bábätko v kontakte s matkou/otcom, ktorí mu svojim kontaktom na tele pomáhajú regulovať teplo a ostatné fyziologické potreby. Ako však udržať bábätko v kontakte počas dňa? Kedysi sa využívali rôzne jednoduché pomôcky, ktorými sa udržalo dieťa na tele matky. Dnes už máme omnoho väčší prehľad a informácie o správnej polohe bábätka a aj prečo je pre optimálny vývoj bábätka dôležitá. 

Našťastie nájdete na trhu veľké množstvo nosiacich pomôcok, ktoré nahradia pri nosení vaše ruky. Aj tu však treba vedieť správne vybrať. Preto sme pre vás pripravili rôzne kurzy nosenia, ale aj články o nosení.  No ani najmodernejšia a najergonomickejšia pomôcka vám však veľmi nepomôže, pokiaľ nebudete vedieť ako na ňu a nebudete poznať všetky potrebné informácie. Neváhajte preto kontaktovať poradkyňu nosenia, aby vám pomohla skúsená a vyškolená odborníčka, ktorá sa noseniu dlhodobo venuje. 

Ako si vybrať ten správny kurz

V našej ponuke nájdete viacero kurzov nosenia a preto sme sa rozhodli uľahčiť vám výber a pomôcť rozhodnúť sa. Skúste si odpovedať na pár otázok a určite nájdeme správne riešenie.


Nosenie v šatke 

  1. Je pre vás nosenie úplne neznámy pojem a radi by ste sa dozvedeli viac?
  2.  Čakáte bábätko a potrebujete sa poradiť, čo bude pre vás vhodnejšie? 
  3.  Bábätko sa už narodilo, ale má nízku pôrodnú hmotnosť, prípadne je to predčasniatko?

Ak ste pri týchto otázkach odpovedali ÁNO jednoznačne vám odporúčame kurz používania šatky. 


Ergonomický nosič

  1. Radi by ste si porovnali a vyskúšali nosenie v šatke a ergonomickom nosič, prípadne si chcete doplniť informácie ohľadom nosenia?
  2. Bábätko sa už narodilo a má viac ako 3,5kg? Ste rozhodnutí, že chcete používať nosič, ale neviete sa rozhodnúť ktorý bude pre vás ten správny?
  3. Máte vlastný nosič, ale neviete si ho správne nastaviť? 

Ak ste pri týchto otázkach odpovedali ÁNO odporúčame vám kurz používania ergonomického nosiča. 


Nosenie v Ring Slingu

 

  1. Máte už staršie dieťatko, ktoré sa stále vrtí a otáča dopredu a nevydrží v nosiči ani šatke?
  2. Máte už znalosti o nosení, používali ste šatku alebo nosič a chcete si rozšíriť svoje nosiace možnosti?
  3. Máte už väčšie dieťatko, ktoré sa učí chodiť alebo už samostatne chodí a často potrebujete pomôcku na rýchle presuny a občasné ponosenie dieťatka? 

Ak ste pri týchto otázkach odpovedali ÁNO, tak je tu pre vás nedocenený menší brat šatky - Ring Sling. 


Online poradenstvo

Je to špeciálny druh poradenstva vhodný pre mamičky, ktoré sa chcú dozvedieť viac o ergonomickom nosení, jeho výhodách a v čom je dôležité a prospešné pre dieťatko, ale nemajú možnosť presunúť sa z domu. 

Pokiaľ máte vlastnú nosiacu pomôcku, ktorú už používate, ale nie ste si istí správnym nastavením, prípadne ste tesne po pôrode a nemáte možnosť cestovať, je online poradenstvo vhodnou alternatívou k osobnému poradenstvu. V domácom prostredí je mamička aj bábätko uvoľnenejšia aj pokojnejšia a často má pomoc aj od ostatných členoch domácnosti, ktorí môžu zatiaľ počas poradenstva bábätko postrážiť. 

Online poradenstvo je zároveň vhodnou alternatívou aj v období chorôb, kedy nie je vhodné stretávať sa osobne. Mamičky počas šestonedelia často nemajú vôbec možnosť presunúť sa niekam s bábätkom a je pre ne aj pre bábätko aj bezpečnejšie držať sa dočasne v izolácii. Zároveň sa potrebujú naplno venovať potrebám bábätka a postupne si zvykať na seba a hľadať cestu ku spoločnému fungovaniu.

Neskôr, keď už je to možné odporúčame ešte doplnkové osobné stretnutie na ujasnenie niektorých otázok a kontrolu viazania či nastavovania nosiacej pomôcky. 

Cena poradenstva:  30minút/ 10€


Zdravé nosenie

Aby bolo nosenie zdravé nie len pre bábätko ale aj pre mamičku, je dôležité držať sa zásad Zdravého nosenia. Ergonomické nosenie je dôležité pre optimálny vývoj bábätka. Pokiaľ však mamička nebude dodržiavať zásady zdravého nosenia, veľmi rýchlo ju začne sprevádzať bolesť chrbta, šije, hlavy, tŕpnutie rúk a nosenie sa stane pre ňu problematické. 

Aké sú zásady zdravého nosenia a ako nosiť tak, aby nebolel chrbát, to sa dozviete na kurze Zdravé nosenie.


Kurzy nosenia - nosiaci ateliér

Osobné poradenstvo prebieha v nosiacom ateliéri Školy nosenia, na Mlynarovičovej 2 v Petržalke, po dohode. Ponúkame poradenstvo aj cez víkend.

Kontakt

E-mail: skolanosenia@gmail.com

Tel.č.: +421 905 103 029