Ako si vybrať ergonomický nosič?

01.01.2024

Rada číslo 1. - Skúšať.

Rada číslo 2. - Skúšať.

Asi už tušíte, ako bude znieť rada číslo 3. - Skúšať.

Ale aby ste sa vedeli aspoň ako tak zorientovať v ponuke nosičov, pripravili sme pre vás encyklopédiu ergonomických nosičov, ktorú budeme priebežne dopĺňať a aktualizovať. Vyberali sme hlavne slovenské značky nosičov, ktoré ako poradkyne máme osobne vyskúšané a pracujeme s nimi a aj my samé sme v nich nosili aj stále ešte nosíme naše deti.

Je dôležité zdôrazniť, že žiaľ na trhu nájdete aj výrobky, ktoré majú síce označenie ergonomický nosič, ale žiaľ nie je tomu tak, nakoľko nespĺňajú kritéria potrebné na dosiahnutie správnej ergonomickej polohy bábätka pri nosení. Viac o porovnaní ergonomického nosiča a klokanky sa dočítate v našom blogu.


Nosič samozrejme vyberáte podľa veľkosti dieťatka, ale rovnako je dôležité, aby nosič sadol  aj na vašu postavu, prípadne na postavu otecka ak chce nosiť aj on.


PARAMETRE, KTORÉ MAJÚ VPLYV NA VÝBER NOSIČA - PODĽA VEĽKOSTI A VEKU DIEŤATKA:

  • konfekčná veľkosť bábätka

  • jeho vek

  • váha

  • dĺžka nožičiek

  • prípadne zdravotné komplikácie - špeciálna ortopedická pomôcka, ktorej treba nosič prispôsobiť


ROZDELENIE NOSIČOV V ENCYKLOPÉDII PODĽA VEKU/VEĽKOSTI DIEŤATKA A SPÔSOBU POUŽÍVANIA:

  • nosiče vhodné pre predčasniatka - nosiče vhodné aj pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou pod 3,5kg: v tejto kategórii nie je na trhu veľa nosičov, ale uvádzame aspoň tie, s ktorými sa môžete na Slovensku prípadne v Čechách stretnúť. Každopádne predčasniatko odporúčame začať nosiť v elastickej šatke, ktorá sa najlepšie prispôsobí drobnému telíčku novorodenca. Pre predčasniatka je veľmi prospešné tzv. klokankovanie (z ang. originálu kangaroo care), pri ktorom poskytujeme novorodencovi kontakt koža na kožu (Skin to skin). Je to najefektívnejší spôsob starostlivosti o predčasne narodené bábätká.

  • novorodenecké nosiče - nosiče od veľkosti 56 prípadne od 3,5-4kg: novorodenecké nosiče by mali spĺňať 3 hlavné kritériá:

  1. Chrbtová opierka musí mať možnosť nastavenia medzi nožičkami, čo je pri novorodencoch vo veľkosti 50/56 približne 11-13cm rozmer od kolienka po kolienko.
  2. Nastavenie výšky chrbtovej opierky podľa dĺžky trupu bábätka, opierka by mala siahať až za krk, s tým že vám umožní dostatočne zakapsovať pod zadočkom.
  3. Stiahnutie chrbtovej opierky za krkom bábätka, (nájdete pod kapuckou).
  4. Mäkký bedrový pás vám umožní pohodlne stiahnuť chrbtovú opierku a je príjemný na popôrodné bruško 

    • classic - nosiče od veľkosti 62/68, približne 3-4 mesiac - pri nosičoch classic, toddler a preschool už odporúčame zvoliť pevnejší/tvrdší bedrový pás, ktorý umožňuje lepšie rozložiť váhu dieťatka

    • toddler - nosiče od veľkosti 80/86, približne od 12 mesiacov

    • preschool - nosiče od veľkosti 92, približne od 2 rokov

    • onbuhimo - nosiče bez bedrového pásu, ktoré sa používajú predovšetkým na nosenie na chrbte, ale sú vhodné aj pre tehotné mamičky, ktoré ešte potrebujú nosiť svoje dieťatko, ale bedrový pás im vadí na brušku

    • twins - nosiče vhodné na nosenie dvojičiek


    ČO SA TÝKA VÝBERU NOSIČA PODĽA RODIČA/NOSIACEJ OSOBY:

    • RAMENNÉ POPRUHY, ktoré môžu byť  rovné/klasické (tu podľa výrobcu záleží či sú úplne rovné, prípadne tvarované podľa tvaru lopatiek, podobne ako majú ruksaky). Ramenné popruhy sú polstrované, aby lepšie rozkladali váhu dieťatka na pleciach a boli pohodlné pri nosení. Líšia sa šírkou a hrúbkou polstrovania, rovnako aj spôsobom nastavovania pásoviny. Niektoré nosiče majú pod pazuchou pracku, v ktorej sa popruh doťahuje dopredu aj dozadu, pri niektorých je to len predné doťahovanie. Rovnako sa líšia aj v dĺžke pásoviny na kojo pracke a smere doťahovania. Nosiče ktoré majú pod pazuchou rozopínaciu pracku sa zväčša dajú prepnúť aj ako krížené popruhy, ale rozhodne si to treba vyskúšať pred kúpou.

    Krížené popruhy, ktoré sú širšie ako klasické popruhy. Zväčša sú doplnené aj odnímateľnou hrudnou sponou, ktorá sa dá použiť v prípade, že používate nosič na chrbte a vpredu popruhy nekrížite, ale ich zapnete klasicky. Vtedy na ne navlečiete hrudnú sponu, aby vám nepadali z pliec.


    Ku kríženým popruhom patria aj viazacie, ale nakoľko sú odlišné v tvare, dĺžke a aj spôsobe použitia, uvádzame ich ako ďalšiu možnosť. Viazacie ramenné popruhy môžu byť úzke (predĺžené klasické popruhy) alebo širšie, ktoré pripomínajú viazanie šatky, inak rozkladajú váhu bábätka na tele nosiacej osoby a inak sa ukladajú na pleciach.  

    • TVAR A PEVNOSŤ BEDROVÉHO PÁSU - bedrový pás je trošku zavádzajúce označenie, keďže podľa názvu zvádza rodičov zapnúť si ho na bedrá. Správna poloha je však v najužšej časti drieku, približne v oblasti pupku. Pri väčších detičkách už môžeme polohu mierne znížiť (rovnako aj v prípade dojčenia v nosiči).


    Bedrový pás môže byť - mäkký, čo je výhoda pri novorodencoch - ľahko sa prispôsobuje nastaveniu medzi nožičkami a je príjemný na popôrodné bruško. Pokiaľ však nie je dostatočne dotiahnutý, môže sa časom prehýbať pod váhou dieťatka. Mäkký bedrový pás je vhodný aj pre veľmi chudé mamičky, ktoré by mohol tvrdý pás tlačiť do panvových kostí. Svoju úlohu zohráva aj spôsob ušitia pásu a konečné  prešitie. 

    Pevný/tvrdý bedrový pás lepšie rozkladá váhu dieťatka a tým zvyšuje nosnosť nosiča. Rôzni výrobcovia majú rôzne tvrdé pásy, v závislosti od použitej výstuže. 

    Oba typy bedrových pásov môžu byť v závislosti od výrobcu rovné alebo tvarované. Rozhodne odporúčame vyskúšať oba druhy, aby ste si to vedeli sami porovnať. Tu veľmi záleží aj na tvare brucha nosiacej osoby a konfekčnej veľkosti. Niekomu vyhovuje viac mäkký bedrový pás kvôli širšej postave, naopak tvrdý bedrový pás môže občas tlačiť do vyčnievajúcich kostí na "bedrách". Niektorí slovenskí výrobcovia nosičov ponúkajú možnosť prispôsobiť obvod bedrového pásu na zákazku - pokiaľ ho treba kvôli obvodu predĺžiť prípadne skrátiť.


    Na stránke Zumbucca nájdete aj článok, ktorý sa venuje samostatne ramenným popruhom. 

    • HRUDNÁ SPONA -  hrudná spona je popruh, ktorý spája ramenné popruhy na chrbte. Poznáme klasickú sponu, tzv. trojzubec a magnetickú sponu (ktorej existujú rôzne druhy). Jej ideálna výška po nastavení je v spodnej línii lopatiek, kde najlepšie rozkladá váhu dieťaťa na tele. Pásovinu je treba dostatočne utiahnuť, aby ramenné popruhy nepadali z pliec a nezaťažovala sa krčná chrbtica a trapézy. Aby sme si dočiahli na hrudnú sponu pri rozopínaní, povolíme najskôr popruhy pod pazuchami. 


    • SPÔSOB ZAPÍNANIA - celoviazacie (tzv. Mei tai), poloviazacie (kombinácia bedrového pásu s prackou a viazacích ramenných popruhov) alebo celoprackové. Jednoznačne treba vyskúšať, čo vám bude viac vyhovovať. Zo skúsenosti však môžeme povedať, že poloviazacie nosiče sú jednoduchšie na zapínanie v prípade širších postáv, prípadne ak trpíte bolesťami rúk (karpálny tunel v ruke), ktoré vám neumožňuje doťahovať popruhy prípadne si nedočiahnete na pracku pod pazuchou.


    Ak potrebujete pomoc s výberom alebo nastavením ergonomického nosiča, sú tu pre vás naše poradkyne nosenia


    Autor: Mgr.art. Anna Kališová, Škola nosenia OZ