Časté otázky o nosení

Niekedy môže byť tých informácií na nás veľa a často mamičky zneisťuje ich okolie, "dobré rady" na internete, ale aj ľudia na ulici. Pripravili sme preto pre vás výber najčastejších otázok a odpovedí na ne. Veríme, že vám budú nápomocné. 

1. Môžem svojmu dieťatku nosením uškodiť?

Určite nie :) Samozrejme za predpokladu, že zvolíte správnu ergonomickú pomôcku, dieťatko v nej bude správne uložené a pomôcka bude správne nastavená. Bábätká si nevedia samé regulovať základné fyziologické potreby a na to potrebujú kontakt s vami. Jednoduchšie ako nosiť ho na rukách, je mať ho správne uviazané v šatke alebo nosiči. Máte pocit, že je to pre vás príliš komplikované?  Doprajte svojmu dieťatku aj sebe ten úžasný pocit z nosenia a vyhraďte si voľný čas na stretnutie s poradkyňou. 

2. Od kedy môžem začať bábätko nosiť? 

Od narodenia. Pokiaľ neexistuje žiaden iný zdravotný problém, ktorý by vylučoval nosenie, môžete pokojne začať už od narodenia, respektíve od kedy sa na to budete vy cítiť. Bábätká sú prirodzene nastavené na to, že potrebujú kontakt s mamičkou (ale aj s oteckom) a nosenie vám môže umožniť mať bábätko v kontakte na sebe a zároveň mať voľné ruky na iné povinnosti. Pri správne nastavenej nosiacej pomôcke a ergonomickej polohe bude nosenie bezpečné už pre novorodeniatko.

3. Ako dlho cez deň môžem mať dieťatko v nosiči a šatke?

Toľko, koľko obaja potrebujete a koľko je vám príjemné a pohodlné. Ak je všetko nastavené tak ako má, nemôžete svojmu dieťatku uškodiť. Naopak, čím viac budete s bábätkom v kontakte (či už pri nosení, držaní v náručí alebo spoločnom spaní a dojčení) tým viac budete upevňovať vzťahovú väzbu, ktorá je pre správny vývin bábätka veľmi dôležitá. Veď kto by nechcel byť držaný v náručí milovanej osoby.

4. Je nosenie lepšie ako kočík?

Áno, ale aj kočík má určite svoje výhody. Napríklad vám pomôže odviezť nákup z obchodu :) Už ste niekedy išli s kočíkom po schodoch??? Alebo do lesa? Vyskúšajte si to a rozhodnite sa na základe vlastnej skúsenosti. Každý nech sa rozhodne podľa vlastných preferencií. Ak vám aj bábätku viac vyhovuje kočík, je to určite v poriadku. Blízkosť a kontakt si môžete nahradiť napríklad spoločným spaním a dojčením na požiadanie.

5. Je lepšia šatka alebo nosič?

Je to individuálne. Záleží na veľkosti bábätka a vašich preferenciách. Pre tehotné mamičky odporúčame šatku, s ktorou môžu uviazať aj bruško a rovnako aj pre novorodencov je pohodlnejšia šatka. Nosič má zase výhodu v tom, že je rýchlejší na použitie. Samozrejme obe pomôcky musia byť správne používané. Ale opakujeme, vždy záleží na preferenciách mamičky, otecka a aj bábätka.

6. Ako mám obliecť bábätko a seba pri nosení?

Keďže pri nosení zabezpečujete bábätku termoreguláciu, je dobré zvoliť oblečenie, ktoré nebude medzi vami vytvárať zbytočnú izolačnú vrstvu, aby vaše telo mohlo pomôcť bábätku regulovať telesnú teplotu. Ideálne je funkčné oblečenie, ktoré dobre odvádza pot a pomáha pre termoregulácii. Neodporúčame používať dupačkové oblečenie, ktoré sa pri podsadení v nosiči napne a môže bábätku brániť v správnom uložení v nosiči a šatke. Zároveň by mohlo bábätku dráždiť nervové zakončenia na chodidlách a krčiť pršteky. Zvoľte radšej oddelené nohavičky, ponožky a samostatné bodynko. Bábätku stačí obliecť jednu tenšiu vrstvu navyše (v porovnaní sa vašim oblečením), samozrejme v prípade, že pri pobyte vonku máte v chladnom počasí nosičskú bundu alebo iné oblečenie, zakrývajúce vás aj bábätko.

7. Môžem pri nosení dojčiť?

Samozrejme. Zvoliť správny úväz, upraviť ho, prípadne nastaviť nosič, aby bolo dojčenie možné. Nosenie a dojčenie patria k sebe a sú základnými piliermi vzťahovej väzby a kontaktného rodičovstva. Pri nosení pohodlne nadojčíte, bábätko uspíte a môžete ho buď ďalej nosiť a robiť činnosti podľa potreby alebo ho môžete skúsiť položiť na spánok do postieľky. Záleží na vás a na vašich preferenciách. 

Keďže blízky kontakt s bábätkom u mamičky spúšťa vyplavovanie oxytocínu a podporu laktácie, je nosenie veľmi prínosné na podporu dojčenia.

8. Čakám bábätko. Aký nosič by ste mi odporučili?

Pokiaľ ešte len čakáte bábätko a chcete si už pripraviť nosiacu pomôcku, odporúčame začať šatkou. S ňou môžete uviazať aj tehotenské bruško a odľahčiť tak krížom. Nakoľko nosič sa vyberá podľa váhy novorodenca a je dobré ho pred kúpu najskôr vyskúšať aj bábätkom, nie je dobré kupovať nosič pred narodením. Väčšina novorodeneckých nosičov je totiž vhodná až od minimálnej váhy 3,5kg, čo neviete dopredu pred pôrodom odhadnúť úplne správne, ani podľa morfologického ultrazvuku. Pri šatke nemusíte nastavovať veľkosť chrbtovej opierky, takže uviažete bábätko vždy tak, ako práve potrebujete.

9. Akú šatku potrebujem pre novorodenca?

V začiatkoch nosenia si určite zvoľte radšej nenáročnú šatku na údržbu a viazanie, aby ste nemala okrem starostlivosti o bábätko, ešte navyše robotu so správnou údržbou šatky. Siahnite teda radšej po šatke zo 100% bavlny s gramážou 220 - 240g/m2. Dĺžka šatky záleží od vašej konfekčnej veľkosti. Pri viazaní úväzu Kríž s kapsou, ktorý sa odporúča pri novorodencovi, vám najlepšie poslúžia šatky veľkosti 6 a 7.  

Takáto šatka vám vydrží približne do 1 roku, respektíve do 10kg dieťatka. 

Ďalšia možnosť je elastická šatka, ktorá však vydrží podstatne kratšie, cca do 6kg dieťatka, potom sa už veľmi naťahuje a nosenie môže byť nepohodlné.

Ponuku výrobcov a e-shopov s nosiacimi pomôckami a potrebami nájdete v úvode stránky.

 

10. Som po cisárskom reze. Kedy môžem začať nosiť?

Akonáhle vám to zdravotný stav bude dovoľovať. 

Pokiaľ sa jazva po zákroku (akomkoľvek, nemusí sa jednať len o cisársky rez) dobre hojí, nie je zapálená, nehnisá a nemáte veľké bolesti, prípadne teplotu, môžete začať pokojne nosiť cca po 5-6 týždňoch. Samozrejme treba rešpektovať to, že cisársky rez je veľká operácia a zásah do brušnej dutiny, ktorú treba brať vážne a tak aj pristupovať k rekonvalescencii. Po návrate z pôrodnice, môžete mať ešte zvýšenú hladinu adrenalínu a nevnímate natoľko bolesť. Nepodceňujte však svoj zdravotný stav.

Keďže pre bábätko je veľmi dôležitý kontakt s vami, môžete si počas tohto obdobia nahradiť blízkosť nosenia napríklad spoločným ležaním v posteli v kontakte koža na kožu, dojčením na požiadanie alebo len držaním bábätka v náručí keď pohodlne sedíte. Každé bábätko je iné. Niektorým stačí naozaj kontakt s telom mamičky a sú pokojné, iné potrebujú pohyb. Pokým mamička nebude fyzicky schopná nosenia, môže plnohodnotne nosiť bábätko aj tatinko, prípadne iný člen rodiny, zároveň bude mať mamička kľud na zotavovanie.

Treba si uvedomiť aj to, že pri nosení bábätka v šatke a ergonomickom nosiči, nezasahuje nosiaca pomôcka až ku jazve po cisárskom reze, ale končí zhruba v oblasti pupku. 


11. Neublížim bábätku vertikálnou polohou v nosiči?

Za predpokladu, že máte vhodne zvolenú nosiacu pomôcku (pozri článok Čo je ergonomický nosič), bábätko je v ergonomickej polohe a samozrejme aj pomôcka je správne nastavená, tak bábätku určite neublížite. Správna ergonomická poloha pri nosení - TVÁROU K NOSIACEJ OSOBE -  kedy má bábätko zaoblený chrbátik, dostatočnú oporu spredu aj zozadu, kolienka vyššie ako bedrové kĺbiky a má možnosť oprieť si hlavičku spredu o vaše telo je pre jeho chrbticu a telo úľavou. Nakoľko s dostáva do podobnej pozície ako je čupnutie a čup je úľavová poloha pre chrbticu, tak si nezaťažuje chrbticu a jeho váha a ťažisko sa presúvajú čiastočne na vás.

Práve vertikálna poloha pri nosení je nápomocná aj pri refluxe bábätka.

12. Môžem nosiť, keď má bábätko diastázu, pruh, predpísané balenie na široko, hypertonus, hypotonus, koliky...........?

Áno môžete, ale je potrebné dobre poznať zdravotný stav dieťatka a aj mamičky po pôrode. Určite je vhodné konzultovať to s rehabilitačnou lekárkou alebo detskou lekárkou, ktorá má dostatočné vedomosti a znalosti aj o nosení. 

Pri diastáze brušnej dutiny bábätka, pruhu, nízkom alebo vysokom svalovom tonuse je nosenie veľkým pomocníkom a určite nie sú prekážkou v ERGONOMICKOM nosení bábätka. Naopak, teplom svojho tela a dostatočnou oporou a správnou ergonomickou polohou pomôžete pri zlepšovaní zdravotného stavu bábätka a napomôžete mu pri rehabilitácii. 


Ak ste nenašli to čo ste hľadali, pokojne nám napíšte :)