Ergonomická poloha

07.10.2022

Aká je to správna ergonomická poloha a ako ju môžete dosiahnuť pri nosení dieťatka v šatke, Ring Slingu alebo nosiči?

Je to optimálna poloha dieťaťa v nosiacej pomôcke, v ktorej sú zabezpečené tieto zásady: 

P - pusinku na hlavičku bábätka. Hlavička by mala byť uložená pod kľúčnymi kosťami nosiacej osoby. 

O - opora - v podobe dostatočne utiahnutej nosiacej pomôcky, čím zabezpečíme fixáciu v správnej                             ergonomickej polohe. 

M - poloha nožičiek v tvare písmena M - kolienka sú vyššie ako bedrové kĺbiky a predkolenia visia voľne                      kolmo na zem. 

O - objatie - bábätko nosíme vždy tvárou k sebe, aby sme mohli objať my jeho a ono nás. Nosenie                               tvárou od nosiacej osoby nie je vhodné na vývoj chrbtice a zaťažuje aj chrbticu nosiacej                             osoby. Nosením tvárou k sebe zároveň poskytujeme bábätku pocit bezpečia. 

C - chrbátik zaoblený do tvaru písmen C - táto poloha umožňuje uvoľnenie chrbtice a medzistavcových                       svalov, váha bábätka sa prenáša na telo nosiacej osoby, takže jeho hlavička mu nezaťažuje                       chrbticu. 


Voľné dýchanie - vždy sa uistite, že má bábätko voľný prísun vzduchu - neprekrývajte tvár šatkou, kontrolujte či si dieťatko netlačí bradou do hrudnej kosti.


Nezabúdajte na svoje vzpriamené držanie tela. Ak sa chcete o nosení dozvedieť viac, môžete sa objednať napríklad na online poradenstvo .